Otázky
03.02.2013  otázka od: Ľubica Štubňová

Mám mačku, ktorá má na mliečnej lište útvar - pred 3 rokmi mal veľkosť hrášku, dnes je veľký 3 cm. Veterinár navrhol odstránenie buď útvaru alebo celej lišty. Existuje nejaká štatistika o úspešnosti takýchto zákrokov. Mačka má 10 rokov, žije v izbe, nie je kastrovaná, dostávala hormóny proti háraniu. Ďakujem.

Pokiaľ Vaša mačka nemá iné zdravotné problémy, tj. vyšetrenie krvi hematolog. a biochem. je v medziach fyziologickej normy a RTG hrudníka nevykazuje prítomnosť metastáz, je prognóza absolvovať zákrok objektívne dobrá. Doporučujem odstrániť celú mliečnu lištu a vykonať histopatologické vyšetrenie na určenie typu útvaru. Štatistika udáva cca 70% zhubných útvarov vytvárajúcich sa na mliečnej žľaze.

MVDr. Ľudmila Berešíková
02.02.2013  otázka od: Kimi

Dobrý deň,prosím o odpoveď na otázku: asi pred 5 minútami,keď som hladkal svojho psíka, v oblasti sánky,vlastne ako keby pod sánkou,som jej našiel hrčku vo veľkosti asi 1-2cm. Na druhej strane sa táto hrčka nevyskytuje. Psík na dotyk hrčky vôbec nereaguje. Máme skoro 5 ročného Lhasa Apso, fenka. Mohli by ste mi prosím povedať,o čo ide? Za odpoveď predom ďakujem.

Útvarom môže byť zdurená lymfatická uzlina, slinná žľaza, cudzie teleso, chlpový folikul, mazová žľaza atď. Navštívte ošetrujúceho veterinára, bez vyšetrenia nie je možné určiť presnú diagnózu.

MVDr. Ľudmila Berešíková
01.02.2013  otázka od: Maria

Dobry den,chcem sa spitat,kupili sme 6 mesacnu fenku ratlika,mame ju 2 tyzdne a stale cika velke davky,cika aj do svojho pelechu ,na gauc,ci koberec,vzdy ak ju pri cine prichytim jej strcim cumacik do cikanici a poviem fuj to!nepomaha nic!Ak ju zavolam k sebe ci sa snou hram alebo ju hresim stiahne zadok k zemi a bud cvrkne alebo sa pomoci,s postele ak nechcem aby na nej lezala a sla na svoje miesto ju tak tiez nesmiem zobrat ,len ohlasit LEA pod ,lebo mi ju znova pomoci,vedeli by ste mi prosim poradit co pri takomto tazkom oriesku mam robit?za skoru odpoved vopred pekne dakujem,BRIDISOVA

Sučka môže mať zápal močových ciest. Navštívte ošetrujúceho veterinára aj so vzorkou čerstvého moču aby bolo možné potvrdiť alebo vylúčiť tento problém. Ak močové cesty nie sú postihnuté infekciou mohlo by ísť aj o vývojovú deformáciu vývodných močových ciest, hlavne ak je únik moča samovoľný. Treba zistiť, či bol rovnaký problém aj u predchádzajúceho majiteľa. Tak isto sa prejavujú aj niektoré metabolické ochorenia /porucha obličiek atď/ alebo endokrinologické problémy. Ďalej môže ísť o strachový prejav, sučka je v novom prostredí pomerne krátko a pravdepodobne si ešte nezvykla. Návyk na močenie mimo domova by mal byť v tomto prípade postupný, fenku netrestať, namáčanie nosa vôbec nepomáha. Ideálne je po príchode domov fenku zobrať a vyniesť von. Ak sa vymočí pochváliť, ak nie, treba to skúsiť znova o pár minút. Ak začne močiť doma znova ju zobrať von a tam pochváliť. Tak isto postupovať aj ihneď po jedle či pití. Dookola opakovať, chváliť, pozitívna stimulácia funguje, negatívna žiaľ nie, len prehlbuje strachové močenie. Uvedený postup ale nevyhnutne vyžaduje najprv vylúčiť zdravotný problém!

MVDr. Ľudmila Berešíková
29.01.2013  otázka od: Zuzana

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať ohľadu mojho psíka. Má 7 rokov a nikdy pred tým nekradol a nežral suchové vajcia a teraz to robí pravidelne, chýbajú mu nejaké vitamíny alebo ho mam nechať tak a uvariť mu to vajce ? Ďakujem za odpoveď

Ak kŕmite len varenou stravou je vhodné pridávať k tomu vitamínový a minerálny preparát. Záujem o vajíčka je len zlozvykom.

MVDr. Ľudmila Berešíková
25.01.2013  otázka od: Emília

5rocna fenka foxteriera mala 1 krat mladatka 2zili 1 den posledne malo pilo a nasli sme ho poranene na krku ona bola doteraz velmi krotka co sa stalo.

Porucha materského inštinktu sa objavuje hlavne u prvorodičiek. V prípade opakovanej gravidity je vhodné sledovať správanie sučky po pôrode a v prípade zmeny šteniatka oddeliť a dokrmovať, alebo cielene prikladať len pod dohľadom.

MVDr. Ľudmila Berešíková
25.01.2013  otázka od: Lina

Dobrý deň,našla som môjmu psíkovi maltezákovi na vajíčkach také výrastky je to akoby vo vnútri. Je to podľa Vás niečo vážne? Ďakujem

Najvhodnejšie by bolo navštíviť ošetrujúceho veterinára, touto cestou sa môžem len domnievať že ide o fyziologický stav a nahmatali ste prísemeník.

MVDr. Ľudmila Berešíková
24.01.2013  otázka od: Barbora

Dobrý deň prajem, Kúpila som si asi 3 mesačné morča a až po príchode domov som si všimla že má pod bielim kožúškom čierne fľaky na koži a vysušenú kožu okolo uší a labkách. Má aj rany po bnoji so súrodencami, ktoré sa ale hoja. Je to spôsobené potravou, infekciou alebo nejakým parazitom? Ďakujem vopred za odpoveď. S pozdravom Nagyová Barbora

Pokiaľ sa morča neškrabe ide o fyziologický stav. Koža pri uškách býva vždy suchšia ako zvyšok tela. Pigmentové zmeny na koži sú určite fyziologické. Ak Vás stav bude aj naďalej trápiť navštívte radšej ošetrujúceho veterinára, klinickým vyšetrením je možné vylúčiť parazitózu či iné kožné ochorenie.
Ak sa morčiatko škrabe návštevu veterinára neodkladajte, kožné parazity vyžadujú vždy liečbu.

MVDr. Ľudmila Berešíková
21.01.2013  otázka od: Robert Chmeliar

Dobry vecer prajem mam skrecka dzungarskeho a za uchom sa mu vypadala srst a ma to tam uplne cervene a ako keby sa mu tam urobila aj taka diera. zase ucho mu cele sčernalo prosim vas viete mi poradit?

Ide pravdepodobne o absces, zápal ucha alebo útvar na koži.
Navštívte ošetrujúceho veterinára kôli určeniu presnej diagnózy aj liečby.

MVDr. Ľudmila Berešíková
11.01.2013  otázka od: Nina

Dobrý večer, strašne sa bojím o moje morča dnes celý deň neje ,nepije má ako keby odumreté alebo neviem ako to mám nazvať bezvládne zadné končatiny trase ho divno piští a rada by som zistila čo mu je PORADTE MI PROSÍM .

Fungujeme ako veterinárna ambulancia, otázky z web stránky zodpovedáme vo voľnom čase, t.j. nie je možné odpovedať ihneď.
Predpokladám že ste už navštívili ošetrujúceho veterinára a ten morčiatko adekvátne ošetril.

MVDr. Ľudmila Berešíková
01.01.2013  otázka od: Andrejka

Dobrý deň chcela by som vás poprosiť o odpoveď na túto otázku:asi pred 6 mesiacmi som si kúpila morčiatko samčeka a teraz by som chcela si kúpiť k nemu samičku ale neviem či je to vhodné keďže môj samček má približne pol roka a samičku si kúpim teraz a tá bude mať možno 1 mesiac.Chcem sa vás teda spýtať či by to bol problém medzi nimi,či by sa zhodli alebo som si mala kúpiť naraz dvoch,ide o to že som sa rozhodla že by som chcela k nemu samičku aby nebol sám ale bojím sa či sa spolu zhodnú keď jeden bol zakúpený už vtedy a táto až teraz lebo nechcem aby si ublížili či to nevadí ten rozdiel medzi nimi.Prosím Vás poraďte mi.


Vekový rozdiel nevadí, väčšinou sa morčiatka rôzneho pohlavia dobre znášajú. Doporučujem vzájomné zoznámenie pod dohľadom. Pokiaľ nechcete mať v blízkej dobe morčiatka tiež doporučujem samca vykastrovať.

MVDr. Ľudmila Berešíková
27.12.2012  otázka od: Veronika

Dobrý večer, chcela by som sa opýtať na samičku laboratórneho potkana (Dumbo, má už dva roky a neako sa jej v posledných doch dňoch výrazne zväčšili bradavky a vyteká jej taký zelenožltý výtok v pošvy, čo to môže znamenať ?

Ak vylúčime graviditu ide o zápal maternice/pošvy, prípadne močových ciest.
Navštívte veterinára ak ste tak doteraz neurobili, stav vyžaduje urgentnú liečbu.

MVDr. Ľudmila Berešíková
31.03.2010  otázka od: Szencziová

Prosím Vás o radu. Moju korytnačku mám 4 mesiace. Je čulá, behá, chutí jej jesť, ale znepokojujú ma jej líca. Na obidvoch stranách sa jej zväčšujú. Najprv sme si mysleli, že to len priberá. Na jednej strane je líčko väčšie a zo zelenej farby sa mení na hnedú. Je to asi tým, ako sa jej naťahuje koža. Vodu jej ohrievame, Svietime je lampou, krmime ju granulami a sušenými ráčikmi. Občas jej dávame pečienku. Kŕmime ju v inej nádobe. Vodu jej čistíme dvakrát do týždňa. Neviem, či s ňou máme navštíviť veterinára, nechcem niečo zanedbať. Ďakujem.

Vodné korytnačky mávajú často zápaly ucha, ktoré sa môže prejaviť práve „vypuklinou“ na bokoch hlavy. Komerčné diéty často neobsahujú správne zloženie vitamínov a minerálov, čo má za následok oslabenie imunity. Ideálne je kŕmenie hovädzím, rybacím mäsom, pečienkou a iba prikrmovanie ráčikmi a granulami. Pokiaľ to počasie a vonkajšia teplota dovolí, je ideálne vykladať korytnačku na slnko, tak aby sa na pancier dostali priame lúče, pozor však, aby bola vždy možnosť skovať sa do tieňa.

Ak Vaša korytnačka bude mať problémy s prijímaním potravy, príp. stabilitou vo vode, určite navštívte svojho veterinára.

MVDr. Igor Krampl
24.03.2010  otázka od: Martina

Dobrý deň, mám 8 ročnú sučku pudlíka, ktorá pred mesiacom prestala hárať, ale objavilo sa jej teraz špinenie a veterinár povedal, že ide zrejme o zapálenú maternicu. Už 3 dni dostáva antibiotikové injekcie, ale nemyslím, že by sa niečo lepšilo. Vraj u starších feniek je to najčastejší problém a maternica sa vo väčšine prípadov musí aj tak odstrániť. Ak by jej to malo pomôcť nie som proti (aj keď bojím sa aj za ňu čo všetko sa môže stať), ale viete mi povedať či je ten zákrok taký vážny? Veterinár hovoril, že za 2 hodiny je to hotové a fenku si môžem zobrať domov, ale samozrejme treba byť pri nej a kontrolovať ju. Nie je lepšie ak by zostala na pozorovanie u lekára? Aké môžu byť komplikácie po zákroku? Hrozí neskôr aj únik moču? Minulý rok som jej našla na brušku hrčku a postupne ich bolo viac, dostávala injekcie a zrejme sa jej už nové nevytvárajú ale čo ak ten zákrok spustí niečo horšie? Budem Vám veľmi povďačná za odpoveď a informácie. Ďakujem. Martina

Výtok z vagíny potvrdený USG vyšetrením maternice spolu so zvýšením bielej krvnej zložky jednoznačne určuje diagnózu hnisavého zápalu maternice. Pokiaľ neboli urobené spomínané vyšetrenia môže ísť o problém s cystickým vaječníkom/-níkmi, zápalom moč. ciest alebo o vaginálny zápal bez postihnutia maternice.
Pokiaľ si je veterinár jednoznačne istý, že ide o zápal maternice je potrebná kompletná sterilizácia. Riziká zákroku závisia od predoperačných vyšetrení (krv, prípadne RTG pľúc). Ak tieto vyšetrenia nevykazujú výrazné odchýlky od normálnych parametrov je prognóza veľmi dobrá. Ak je ale alterovaný celkový zdravotný stav /prípadne je aj iný chronický zdravotný problém/, potom je lepšie venovať pár dní stabilizačnej terapii (ATB liečba, infúzie, kardiaká...) a až po nej pristúpiť k samotnému zákroku.
Odovzdanie pacienta po chirurgickom zákroku závisí od rozhodnutia Vášho ošetrujúceho veterinára. Na našej ambulancii odovzdávame pacientov po akýchkoľvek chir. zákrokoch plne prebratých bez ohľadu na dobu prebúdzania. To znamená, že majiteľ už nemusí sledovať základné funkcie zvieratka, dýchanie, tep atď, ale je dobre, ak strávi najbližšie hodiny po zákroku so zvieraťom. Väčšina psov a mačiek býva po anestézii ešte dlhú dobu zmetená a prítomnosť majiteľa im zabezpečuje veľmi dôležitú psychickú pohodu. Najväčšou komplikáciou po zákroku môže byť zlýhanie obličiek. Daný stav sa samozrejme dá predpokladať na základe predoperčných vyšetrení a je ho možné aspoň čiastočne ovplyvniť podávaním primeraného množstva infúznych tekutín pred, počas a po zákroku. Pokiaľ pacient na druhý deň po operácií nežerie pokračuje sa v infúznej liečbe. Ak potravu prijíma a pravidelne vylučuje predpoklad úspešného vyliečenia je veľmi vysoký.
Čo sa týka nádorov na mliečnej žľaze sterilizácia nemá na tieto útvary v tomto veku žiaden vplyv. To znamená, že nádory vzniknú alebo nevzniknú bez ohľadu na to, že fenka bude sterilizovaná.

MVDr. Ľudmila Berešíková
17.03.2010  otázka od: Michaela

Dobry den, mam 6-rocnu fenku bradaca, a chcem sa opytat, ale vyhody nastanu, ked ju dame kastrovat. A kolko to priblizne stoji. Dakujem pekne

Pri sterilizácii fenky sa odstraňujú obidva vaječníky aj s maternicou . To znamená že výhody spočívajú v tom že sa v neskoršom veku vyhnete problémom ako sú zápal maternice ,nádory vaječníkov a maternice , hormonálne problémy napr pseudogravidita atď.... Fenka prestane hárať a psi o ňu prestanú javiť záujem.
Z nežiaducich účinkov by som spomenul zvýšený sklon k priberaniu, ktorý sa ale dá kontrolovať krmivami určenými pre psíkov po sterilizácii (dnes bežne dostupné).

MVDr. Pavol Hlucháň
13.03.2010  otázka od: Ivetta

Ďakujem za možnosť položiť Vám touto formou otázku.Dobrý deň,prosím o radu -mám dvojročnú fenku NO,v lete mala 9 šteniatok,ale naša druhá desať ročná fenka jej ich zakusla.Sú chované voľne na dvore pri RD.Takže vôbec nekrmila a zostal problém s jedným cucikom,zostal zdurený,hrčkovitý a niekedy sa veľmi zväčší,po antb.liečbe sa zmenší,ale nestratí sa.Pred dvomi týždňami mala vyše 41st.teplotu a ide jej z neho po stlačení krv.Lekár uvažuje o odstránení mliečnej žľazy,ale dnes som si všimla že z nej ide zo šušky krv,neviem či je to háranie,keďže sa hárala v decembri.Týmto Vás prosím o radu,ak by to bolo háranie,v prípade nakrytia,predstavovalo by to pre ňu zdravotný problém?Čo mi môžete poradiť?Srdečne ďakujem,nechcem o ňu prísť,máme ju veľmi radi,všetko dobré Ivetta

Krvácanie z vulvy môže byť príznakom nástupu ruje alebo zápalu močovo-pohlavných ciest (maternice, moč. mechúra a/alebo vývodných moč. ciest). Stav treba jednoznačne rozlíšiť, pretože ide o akútny zdravotný problém. Je to možné jedine na základe vyšetrenia krvi, moču a sonografického vyšetrenia brušnej dutiny. S dôverou sa obráťte na Vášho ošetrujúceho veterinára.
Pokiaľ by sa jednalo o ruju, ďaľšia gravidita nie je veľmi vhodná, cyklus medzi pôrodmi by bol cca 6-10 mesiacov, ideálna pauza je cca 1 rok a viac.
Ďaľší problém vidím v správaní Vašej druhej feny. Podľa vzniknutej situácie po pôrode je alfa samicou vo Vašej svorke práve staršia fenka a správa sa tak, ako jej radí inštinkt. Toto správanie je fyziologické a vychádza zo správania sa vlkov vo voľnej prírode. Vo svorke sa môže páriť a mať mláďatá len dominantná (alfa) samica s alfa samcom, ostatné feny jej len pomáhajú so starostlivosťou (nap. koja aj keď neboli gravídne, lovia atď). Ak náhodne porodí iná nižšie postavená fena, dominantná samica mláďatá usmrtí, aj keď sama momentálne mladé nemá. Presne takto sa správala aj Vaša staršia fenka. Ak by ste chceli niekedy do budúcnosti úspešne odchovať vrh mladšej fenky doporučujem Vám fenky krátku dobu pred pôrodom úplne oddeliť a tento stav zachovať až do odstavu šteniat, respektíve do ich odchodu do nových domovov. Pokiaľ tak neurobíte, vysoko pravdepodobne staršia fena steňatá opäť usmrtí.

MVDr. Ľudmila Berešíková
05.03.2010  otázka od: Jana

Dobrý den.Mám skoro 3 letou fenu kokršpaněla,po kastraci ze zdravot.důvodů, se po pár měsících objevilo pomočování.Měla asi 4x zánět močového měchýře, pomočovala se stále a dostala lék Propalin sirup.Teď ho bere asi 2 týdny 2x denně 2,5 ml a zdá se, že to bude v pořádku, pomočila se jen zpočátku a po koupání.Mám jen obavy, v příbalovém letáku píší, že Proplain zrychluje srdce a dráždí nerv.systém.Fena je nerves i tak, chtěla bych vědět zkušenosti s léčbou Propalinem, jestli zabírá napořád, nebo je časem slabý a jestli se nezkracuje věk feny, když to zrychluje srdeční tep.Moc děkuji za odpověď.Jana.

Propalin ako sympatomimetikum pôsobí na hladkú svalovinu, čím by mal podporovať funkciu zvierača. V doporučenom dávkovaní sú nežiaduce účinky zriedkavé a naše skúsenosti sú také, že po určitom čase liečby je možné skúsiť Propalin vysadiť a použiť ho opäť až keď sa pomočovanie vráti. Ďalšou možnosťou liečby inkontinencie sterilizovaných sučiek je použitie prípravku Incurin, ktorý je v tabletovanej forme. Ten na rozdiel od Propalinu dopĺňa hladinu estrogénu v krvi, ktorá po odstránení vaječníkov výrazne klesá. Tieto dva prípravky pôsobia na úplne rozdielnych miestach organizmu a na odlišnom princípe. V zásade sa používa metóda, že ak neúčinkuje jeden, skúša sa druhý. Dôvodom je, že do dnešnej doby, nie je presne dokázané, či je pomočovanie spôsobené uvoľnením svaloviny zvierača pre nedostatočný tlak spôsobený chýbaním maternice, alebo hormonálnou disbalanciou.

V prípade, že sa u Vašej sučky vrátia prejavy pomočovania, môžete sa u svojho veterinára informovať o ďalších možnostiach liečby.

MVDr. Igor Krampl
05.02.2010  otázka od: Danka

Prosim o radu mam 1,5 rocnu sucku Parson - posledne tri dni castejsie vonku moci aj ked nema co a obcas aj dlhsie a dnes som si vsimla ze dva krat pri moceni bola tam aj krv .Je v obdobi kedy by sa mala zacat aj harat , ako zistim rozdiel - je nutne veter. vysetrenie aby som si bola ista__

Pokiaľ má sučka zväčšenú a zdurenú vulvu ide o začínajúcu ruju. V moči môžu byť stopy krvi, ale okrem toho by mal byť prítomný aj výtok pozorovaný v kľude, sučka sa môže viac olizovať v perianálnej oblasti. Ak je vulva fyziologicky nezmenená, prítomná krv v moči je príznakom infekcie urogenitálnych ciest. Navštívte Vášho ošetrujúceho veterinára, s močom odobratým sučke max hodinu pred vyšetrením. Jednoznačne vylúči alebo potvrdí zápal moč.aparátu.

MVDr. Ľudmila Berešíková
05.02.2010  otázka od: Ivana

Dobrý deň, chováme korytnačku písmenkovú už 18 rokov a prestala reagovať, nepoužíva končatiny, voľne ovisli a takisto aj hlava. Po vybratí z akvária reagovala na stimuláciu zadných končatín a chvosta, po čase prestalo aj to. Po dlhšej dobe si stiahla hlavu a predné končatiny do panciera, zadné končatiny stále visia a nereagujú. Vyhrievame ju lampou a držíme v teple. Vedeli by ste nám poradiť čo ďalej robiť, prípadne čo sa jej stalo? Za Vašu odpoveď vopred ďakujem.

Z Vášho emailu sa nedá jednoznačne určiť, čo môže byť príčinou týchto problémov. U takto „starých“ korytnačiek sa môžu prejavovať rôzne nedostatky v chove, ktoré sa v umelých podmienkach často nedajú predvídať. Veľmi dôležitý je typ potravy, príjem vitamínov, slnečné lúče, teplota prostredia, umiestnenie terária, zimný spánok a pod. Určite Vám odporúčam navštíviť Vášho veterinára, zrejme bude potrebné vykonať niekoľko vyšetrení, aby bolo možné priblížiť sa k riešeniu.

MVDr. Igor Krampl
19.01.2010  otázka od: Hanková

Dobrý deň, mám cca 3-ročnú fenku z útulku,ešte nemala mladé a zatiaľ nie je ani sterilizovaná. Zistila som pred pár dňami, že má biely výtok, myslím, že je to mlieko z mliečnej žľazy. Je nepravdepodobné, že by bola gravidná.Má problém, s ktorým mám ísť k veterinárovi alebo je to bežné?

Pokiaľ sučka nemôže byť gravidná, ide o tzv. pseudograviditu, hormonálnu zmenu, ktorá nastáva tak 2-3 mesiace po ruji, približne v čase predpokladaného pôrodu. Jednoducho vysvetlené, organizmus sučky sa správa ako keby bola gravidná aj keď v skutočnosti nie je. Zmení sa jej správanie, skučí, vyžaduje pozornosť, opatruje hračku alebo majiteľa (náhradné "šteňa").
Pokiaľ je výtok mlieka mierny a mliečne žľazy nie sú zapálené, väčšinou stačí začať 24 hodinovou hladovkou. Psík by mal mať k dispozícií len vodu. Po úvodnej hladovke treba znížiť kŕmnu dávku cca o 1/3 na deň, zaradiť intenzívne vychádzky alebo cvičenie. Mlieko nevytláčať! Približne po 7-10 dňoch by sa stav mal upraviť. Ak sa tak nestane, je potrebné navštíviť veterinára a zastaviť laktáciu hormonálne.

MVDr. Ľudmila Berešíková
15.10.2009  otázka od: Mirka Bôriková

Dobrý deň chcela by som sa opýtať-mám fenku ktorá hára ale aj vracia a je apatická,krčovitá,Dakujemvčera bolo ešte všetko v poriadku len žrala trávu ktorú následne aj vyvracala.Máva to aj v minulosti pri háraní,že vracia ale nikdy nie tak ako teraz.Teplotu má39,6.

Stav ktorý popisujete môže byť veľmi vážny, sučka vôbec nemusí byť v ruji ale môže ísť o hnisavý zápal maternice alebo iný vážny problém. Pokiaľ ste tak ešte neurobili urgentne navštívte svojho ošetrujúceho veterinára kvôli určeniu správnej diagnózy.

MVDr. Ľudmila Berešíková
26.03.2009  otázka od: jana

Dobrý den, chcela by som sa spýtat, ci je mozné aby sa mačka hárala- krvácala ked má vybraté vaječníky. Pred zhruba rok a pol som s nou bola u veterinára nech ju sterilizuje, povedal ze prekonala zápal vajecníkov tak jej ich vybral. No stalo sa to myslím na jesen min. rok ze mala prvý krát krvácanie. Trvalo to len den.A dnes znova. Predtým zákrokom sa hárala asi raz alebo 2x.Má uz 6 a pol roka. Ako je to mozné? Mám s nou zájst na veterinu, alebo sa to stáva? Môže mat nejaké zdravotné problémy? Dala som ju sterilizovat lebo sa to jej mraucanie nedalo pocúvat, robila potrebu hocikam do kúta a asi tak 2 roky si sklbe strst na stehnách z vonkajsej aj vnútornej strany, na bruchu. Myslíte ze to môze mat nejaký súvis s tým? Na to sklbanie mi nevedeli dat odpoved ani jeden z veterinárov u ktorých som s nou bola. Prosím mohli by ste mi co najskôr odpovedat?

Dobrý deň ,to že ste dali mačičku sterilizovať je v poriadku. Mačka po kompletnej sterilizácii nemôže mať žiaden výtok .Pôvod krvácania treba jednoznačne zistiť. Niekedy sa stáva aj pri dobre vykonanej ovariohysterektomii, teda odstránení vaječníkov a maternice, že v brušku mačky ostane kúsok ovarialneho tkaniva - vaječníka . A tento zvyšok začne byť znova po čase aktívny a produkuje hormóny, ktoré môžu mať za následok krvácanie. Ale pôvod krvácania môže byť aj iného razu (napr. močové cesty),  preto Vám určite odporúčam navštíviť veterinára, lebo sa môže jednať o vážne ohrozenie zdravotného stavu mačky. To šklbanie srsti na stehnách môže aj nemusí mat súvis s týmto problémom, ale najprv treba zistiť pôvod krvácania a určiť následnú terapiu.

MVDr. Pavol Hlucháň
15.10.2008  otázka od: Lenka

15.10.2008 Dobry deň,mame 9-ročnú fenku foxteriera a trapi ju aj nás neustale pomočovanie.Začalo to asi pol roka po sterilizácií,ktorá bola vykonaná asi pred dvoma rokmi.najprv to boli len kvapky,ale postupom času sa tie kvapky zväčšili na mlaky a boli čoraz častejšie.až sme sa dopracovali k plienkam.Obličky ma vraj v poriadku ani cukrovku nema.Už niekolko krat jej pichli estrogen,ale ten jej vydržal iba chvilu asi dva tyždne a po vyššej davke zas začala harat.tabletky jej nechcu dat,lebo v tych je ešte vyššia davka estrogénu.Doporučili nam Propalin,ale ja som už skepticka.a další problem sa objavil po poslednom vytrimovaní,ked jej po celej dlžke chrbtice nerastie srst a najviac na zadnej casti,ktoru ma takmer celu holú.Ale iba hore na chrbte.Kamarat mi spomínal,či by nemohla mať cushingov syndron,vraj príznaky by sedeli.A ešte som zabudla spomenut,že velmi vela pije.Raz sme jej to merali a bolo to asi 8 dcl. vopred dakujem za odpoved a radu,co dalej....

Pokiaľ problém vznikol po sterilizácií a Váš psík pozitívne reaguje na podaný estrogén, je pravdepodobné, že inkontinencia je spôsobená prirodzeným nedostatkom estrogénu. Pokiaľ však boli vybraté oba vaječníky, potom mi nie je jasné, prečo Vám fenka po podaní estrogénu "hára". Háranie je totiž prítomné len pri zachovanom jednom vaječníku, a ak bol ale vaječník ponechaný, k nedostatku estrogénu by nemalo dôjsť.

Propalin funguje iným spôsobom ako estrogénové injekcie alebo tablety, nevidím dôvod prečo ho nevyskúšať.

 

Čo sa týka druhej otázky, zvýšené pitie a močenie, plus kožné zmeny môžu poukazovať na viac problémov. Spomenula by som aspoň pár - cystitídu, renálne zlyhanie, cushingov syndróm, hypotyreózu, hepatopátiu, diabetes melitus, diabetes insipidus ale aj hyperestrogenizmus....

Normálny príjem tekutiny je 40-60ml na kg, Treba odmerať priemerný príjem tekutiny za 24 hod aspoň 3 dni. Pokiaľ prevyšuje normu, zopakovala by som biochémiu moču, biochemické a hematologické vyšetrenie krvi, podľa nálezu ďalej hormonálny profil, T4, prípadne hladiny estrogénov, ďalej test na vylúčenie cushingovho syndrómu a smädový test.

MVDr. Ľudmila Berešíková
13.09.2008  otázka od: marianna

Dobry den, moja korytnacka ma strasne opuchnute oci, ma ich stale zavrete a neviem co s nou robit. mohli by ste mi neako poradit? je to vodna korytnacka. dakujem

Problém, ktorý popisujete je u vodných korytnačiek častý. Trpia ním najmä mladšie a menšie jedince. Najčastešími príčinami je hypovitaminóza (nedostatok vitamínov), bakteriálne infekcie a zoohygienické príčiny (chladná, špinavá voda a pod.)

Ako prvú vec by som Vám odporučil znížiť hladinu vody v teráriu a zvýšiť jej teplotu, ako aj teplotu prostredia. Začnite kŕmiť čerstvým mäsom - napr. hovädzou a rybacou svalovinou, pečeňou; pričom je veľmi dôležité, aby sa voda po kŕmení pravideľne menila.

Navštívte svojho veterinára, aby určil správnu diagnózu a začal vhodnú liečbu. Ak sa tento problém nezanedbá, je veľká pravdepodobnosť, že Vaša korytnačka opäť uvidí. V opačnom prípade riskujete trvalú stratu zraku, čo je pre dravca, akým je vodná korytnačka, veľký hendikep.

MVDr. Igor Krampl
12.09.2008  otázka od: Barbora

Nasa macka ma styri a pol tyzdnove maciatka, ktore koji a velmi vzorne sa o ne stara... no nedavno sme si na nej vsimli podozrive zmeny - je mozne ze by mohla byt znovu kotna?? ma pristup von, takze sa neda odsledovat kazdy jej krok... za odpoved vopred dakujem!

Samozrejme je to možné. Kojenie nebráni nástupu ruje a pokiaľ má Vaša mačka voľný pohyb po vonku, ani nežiaducej gravidite.

MVDr. Ľudmila Berešíková
28.08.2008  otázka od: evka

Dobrý deň. Prosím o radu kedy by som mala dať sterilizovať našu fenku a v akom rozsahu,pretože máme aj psíka a nechceme šteniatka. Teraz má 6 mesiacov. Chcela by som vedieť aj približnú cenu tohto zákroku a aká je čakacia doba na zákrok vo vašej ordinácií. Ďakujem za skorú odpoveď

Najideálnejšie je dať sterilizovať mladú fenku pred prvou rujou. Minimalizuje sa tým riziko vzniku nádorov mliečnej žľazy v neskoršom veku. Pokiaľ už prvá ruja prebehla je vhodná doba na zákrok medzi dvoma cyklami, u mladej fenky cca 2 mesiace po ukončenom háraní. V prípade potreby je to samozrejme možné vykonať zákrok aj skôr alebo neskôr, toto je len doporučený časový odstup. Počas ruje sa zákrok neodporúčame, pretože je výrazne zvýšené riziko krvácania.

 

Pri sterilizácii odstraňujeme v našej ambulancii vaječníky spolu s maternicou. Samostatné odstránenie vaječníkov našim klientom neodporúčame. Je to však tiež jeden zo štandardných postupov a závisí len od operatéra, aký typ operácie zvolí.

MVDr. Ľudmila Berešíková

Spýtajte sa nás na problémy, ktoré trápia Vaše zvieratko alebo s ním súvisia. Odpovieme Vám podľa našich možností a vedomostí, odpoveď dostanete na Váš email.

Ak usúdime, že Vaša otázka môže byť zaujímavá aj pre iných návštevníkov našich stránok, zverejníme ju spolu s odpoveďou v tejto sekcii.

Chcem položiť otázku