Veterinárna ambulancia BHVet 02 / 44886606

Po - Pia: 9:00 - 19:00
So: 13:00 - 16:00
Ne: zatvorené

Herpesviróza psov

Aktuálne informácie

16.05.2023 Rozpis služieb
Herpesviróza je akútne vírusové ochorenie spôsobujúce náhly úhyn cicajúcich šteniat alebo postihnutie dýchacieho aparátu a poruchy reprodukcie zvierat rôzneho veku.

Pôvodcom je Herpesvirus canis typ 1 (HCV-1). Vnímavé sú len psovité šelmy.
 

Patogenéza:

  1. Transplacentárne (virémia u gravídnej feny)
  2. Počas pôrodu (prechod infikovanými pôrodnými cestami)
  3. Oronasálne (kontaminované sekréty)
Vírus má afinitu k epitelom respiračného a reprodukčného systému. Primárne sa množí na slizniciach nosa, hltana a mandlí. Viaže sa na leukocyty a je transportovaný do viscerálnych orgánov. Tam prebieha sekundárna replikácia vedúca ku vzniku nekróz.
 

Symptómy:

Nakazené gravídne feny abortujú, plody sú mumifikované, častý je predčasný pôrod málo životaschopných šteniat.

Neonatálna forma je charakteristická vysokou morbiditou aj mortalitou a typický je náhly úhyn. Príznaky sú nešpecifické (depresia, anorexia, konjuktivitída/, len výnimočne konvulzie, opistotonus, strata vedomia)

Šteňatá do 2 týždňov veku majú príznaky respiratórnej infekcie s ťažkým priebehom končiacim väčšinou letálne.

Šteňatá staršie ako 1 mesiac a dospelé zvieratá majú rôzne symptómy postihnutia dýchacieho aparátu. Infekcia je mierna alebo latentná. Pri strese prebehne slabá virémia s vylučovaním vírusu bez zmeny klinického stavu. Ak je v tomto období fena gravídna plod je nakazený transplacentárne.
 

Diagnostika:

Dôkaz vírusu IF alebo kultivácia vírusu na bunkových kultúrach.
 

Terapia:

U novorodencov neúčinná. Pri subakútnom priebehu je možné použiť hyperimúnne sérum od vakcinovaných alebo rekonvalescentných matiek. Dávka je 1 – 2 ml pro toto. Komerčne vyrábané prípravky nie sú na Slovensku k dispozícii. Antivirotiká nie sú účinné.

Novonarodené šteňatá si do 2 týždňov veku nevedia udržať telesnú teplotu a vírus sa optimálne množí pri ich teplote 35-36 C. Priebeh ochorenia je možné ovplyvniť zvýšením teploty prostredia na 36 – 37 C a vlhkosti na 45 – 55%.
 

Prevencia:

Aktívna imunizácia matiek navodzuje pasívnu imunitu novorodencov prostredníctvom kolostra.

Aplikujú sa dve dávky vakcíny. Prvá počas ruje alebo 7-10 dní po krytí. Druhá dávka sa podáva 1-2 týždne pred predpokladaným pôrodom. Revakcinácia je počas každej gravidity podľa rovnakej schémy.

© 2024 Veterinárna ambulancia BHVet   |   Tvorba web stránok MONUMENTAL