Veterinárna ambulancia BHVet 02 / 44886606

Po - Pia: 9:00 - 19:00
So: 13:00 - 16:00
Ne: zatvorené

Prevencia a liečba ektoparazitov

Aktuálne informácie

16.05.2023 Rozpis služieb

Blchy a kliešte

Ošetrenie proti blchám a kliešťom patrí medzi prvé základné opatrenia pri prinesení zvieratka od chovateľa.

Blchy sú zdrojom nákazy jedným z typov pásomnice (Dipilydium caninum) takže ich eliminácia z prostredia úzko súvisí aj s odčervením. Okrem toho môžu mechanicky prenášať aj iných pôvodcov infekčných ochorení.

 Kliešte prenášajú mikroorganizmy, ktoré sú pôvodcami lymskej boreliózy, babeziózy a ehrlichiózy. Všetky tieto ochorenia sú veľmi nebezpečné a ich skoré príznaky často újdu pozornosti majiteľa. Tým sa oddiali včasná diagnóza a potrebná liečba. V neliečenom alebo neskoro liečenom prípade môžu končiť aj úhynom zvieratka.

 Nikdy neviete či práve kliešť odstránený z kože Vášho miláčika nebol nakazený!

V ponuke sú viaceré preparáty na liečbu a prevenciu ektoparazitov:

Roztok

Forma spot on - sa aplikuje len v medzilopatkovej oblasti alebo aj smerom ku koreňu chvosta a dostáva sa do mazových žliaz a s nimi na povrch tela. Bezpečný pre majiteľa aj zviera, po aplikácii je však potrebné umyť si ruky. Ďalší kontakt so zvieraťom to už nevyžaduje.

Výhody – jednorazová aplikácia, žiaden zápach a doba pôsobenia cca 4 týždne proti kliešťom a podľa typu preparátu 1-3 mesiace proti blchám.

Nevýhody – vynechanie kúpania s použitím šampónu 5 dní pred a po podaní preparátu. Šampónovanie počas doby pôsobenia treba obmedziť na minimum pretože sa ním odmasťuje koža zvieratka a tým sa odstraňuje účinná látka. Nová ochranná vrstva sa obnovuje cca 7 dní.

Obojky 

Vylučujú účinnú látku do kože alebo aj do prostredia.

Výhody – ideálne pre psíkov ktorí milujú časté plávanie. Obojok sa pred kúpaním zloží a po kúpaní nasadí. Krátkodobý kontakt s vodou alebo dážď neobmedzuje dobu účinnosti. Ochranná doba podľa konkrétneho typu je 2-7 mesiacov.

Nevýhody – viac alebo menej výrazný zápach a potreba 24 hodinového nosenia na krku zvieratka. Obojok by mal byť umiestnený nad bežným fixačným obojkom a utiahnutý tak, že sa pod neho dostanú dva prsty. Len takto môže byť zabezpečená spoľahlivá ochrana proti ektoparazitom. Obojok nie je vhodný pre psov a mačky ktoré nie sú zvyknuté na celodenné nosenie obojka. Po aplikácii s obojkom treba dodržiavať hygienu.

Spreje

Aplikácia na povrch tela postrekom.

Výhody – takéto ošetrenie vyhovuje majiteľom, ktorých zvieratko nechodí často von, sprej sa použije tesne pred venčením.

Nevýhody – krátka ochranná doba, väčšinou do niekoľkých hodín, zvuk spreja alebo mechanického rozprašovača môže byť stresujúcim faktorom, treba chrániť sliznice zvieraťa a postrek aplikovať na hlavu rukami, dodržiavať hygienu po manipulácii s takto ošetreným zvieraťom.

Šampóny

Odstránia len parazity na koži zvieraťa a nemajú ochranný účinok. Dajú sa použiť na jednorazové odblšenie ale doporučujeme následne aplikovať ešte inú formu ochrany.

Treba si uvedomiť, že dôležitou súčasťou liečby zvieraťa už nakazeného blchami je aj dôkladná dezinfekcia jeho životného prostredia. Tam sa totiž nachádzajú vajíčka a nedospelé vývojové štádia. Ich eliminácia je veľmi dôležitá z hľadiska opätovného nakazenia.

Na trhu sú bežne dostupné prípravky proti hmyzu v domácnostiach ktoré sa dajú bezpečne aplikovať aj v prítomnosti zvieraťa. Túto informáciu si však treba vždy overiť v príbalovom letáku! Najlepšie je všetky lôžkoviny vyprať, priestory povysávať, postriekať insekticídom v neprítomnosti zvieraťa a dôkladne vyvetrať.

© 2024 Veterinárna ambulancia BHVet   |   Tvorba web stránok MONUMENTAL