Veterinárna ambulancia BHVet 02 / 44886606

Po - Pia: 9:00 - 19:00
So: 13:00 - 16:00
Ne: zatvorené

Vakcinačný program

Aktuálne informácie

16.05.2023 Rozpis služieb
Majiteľov upozorňujeme, že vakcinujeme len zdravé a správne odčervené zvieratá. Pokiaľ má pacient príznaky akéhokoľvek ochorenia vakcináciu nevykonáme.
 

Psi

Šteniatka vakcinujeme po prvýkrát vo veku 6 – 7 týždňov. Základná vakcinácia zahŕňa vírus psinky a parvovirózy. Vo veku 8 – 9 týždňov vakcinujeme už okrem psinky a parvovirózy aj hepatitídu, parainfluenzu a leptospirózu. Túto kombináciu revakcinujeme po ukončenom 12. týždni veku a následne každý rok. Vo veku 14 -16 týždňov ukončujeme základnú vakcinačnú schému vakcínou vírusu besnoty /revakcinácia 1xročne/

Našim klientom doporučujeme rozšíriť základné vakcinácie a chrániť svojich miláčikov aj proti iným infekčným ochorenia ako sú lymská borelióza, kotercový kašel a tetanus.

Prvé dve ochorenia je možné vakcinovať od 12 týždňa s revakcináciou o 14-21 dní. Imunita drži rok, preto je potrebné pravidelne 1x za rok vakcinácie opakovať. Tretie ochorenie, tetanus, sa podáva tiež od 12 týždňa a revakcinuje sa o 21 dní a následne každé 2 roky. V indikovaných prípadoch je možné podať ďalšiu dávku skôr.
 

Mačky:

Mačiatka začíname vakcinovať od 8 - 9 týždňa kombinovanou vakcínou proti mačacím vírusovým ochoreniam /calicivírus, rhinotracheitída, panleukopénia/ alebo rozšírenou vakcínou zahŕňajúcou aj infekčné ochorenie chlymydiózu /Chlamydia felis/. Revakcinácia nasleduje o 3-4 týždne t.j vo veku 11-12 týždňov. Približne vo veku 14 -16 týždňov absolvujú mačiatka vakcináciu besnoty.

Rozšírená vakcinácia zahŕňa vakcináciu proti mačacej leukémií (FeLV). Toto vírusové ochorenie napáda imunitný systém, spôsobuje poruchy krvotvorby a tvorbu nádorov. Pred vakcináciou je nevyhnutné vykonať vyšetrenie na prítomnosť FeLV antigénov. Zvieratá s pozitívnym vyšetrením sa nevakcinujú.
 

Králiky:

Králiky vakcinujeme proti vírusovým ochoreniam, králičieho moru a myxomatóze. Vakcína sa podáva približne v 8. týždni veku a revakcinuje sa každých 6 mesiacov. V prípade nákazovej situácie v chove je možné podať dávku aj skôr.
 

Fretky:

Fretkám vakcinuje vo veku 6-8 týždňov psinku a parvovirózu s revakcináciou o 21-28 dní a následne 1x za rok. Približne vo veku 14-16 týždňov vakcinujeme vírus besnoty.
 

Postvakcinačné reakcie:

Bežnou reakciou po vakcinácií je tvorba ohraničeného zdurenia v mieste vpichu. Zdurenie býva nebolestivé a väčšinou zmizne v priebehu niekoľkých dní až týždňov. Vakcinujeme len v oblasti za lopatkou, takže je možné vždy bezpečne zistiť, či je novovzniknutý útvar reakciou na podanú vakcinačnú látku.

Po vakcinácií sa vyhnite príliš namáhavej činnosti a nevystavujte svojho miláčika zbytočnému stresu. Niekedy sa môže v dobe do 24 hodín po očkovaní objaviť hnačka alebo zvracanie, ale väčšinou je len jednorázové a nevyžaduje žiadne ošetrenie.

© 2023 Veterinárna ambulancia BHVet   |   Tvorba web stránok MONUMENTAL